WPSA Project Planning Meeting - March 2021

from Monday, 15 March 2021 (14:00) to Friday, 19 March 2021 (18:00)
Zoom see connection details on the WPSA wiki (IMS password protected) https://wiki.euro-fusion.org/wiki/WPSA_wikipages:_JT-60SA_Work_Package#News_and_documents

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
15 Mar 2021
16 Mar 2021
17 Mar 2021
18 Mar 2021
19 Mar 2021
AM
09:00
Group Discussion - Gloria Falchetto (CEA) (until 11:00) ()
09:00 Discharge simulator - Emmanuel Joffrin (CEA)   ()
10:00 Breakdown Simulator - Massimiliano Mattei (ENEA_Frascati)   ()
10:30 IDAV - Rainer Fischer (MPG)   ()
11:00
Group Discussion - Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT) (until 12:00) ()
11:00 Neutron and gamma diagnostics - Massimo Nocente (ENEA) Maurizio Angelone (ENEA) Vasily Kiptily (UKAEA) Dr Ewa Laszynska (IPPLM) Marco Cecconello (VR)   ()
11:00
Group Discussion -Dr Eva Belonohy (CCFE) (until 12:00) ()
11:00 Plasma Operations - Dr Eva Belonohy (CCFE)   ()
11:30 Discussion on the 2021 Integrated Commissioning Phase - Dr Eva Belonohy (CCFE)   ()
09:00
Group Discussion - Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT) (until 11:00) ()
09:00 Doppler Reflectometry - Daniel Carralero (CIEMAT)   ()
09:30 Beam Spectroscopy System (BES) - Gabor Anda (Wigner) Daniel Dunai (Wigner RCP)   ()
10:00 EC Stray Detection System - Alessandro Moro (Istituto per la Scienza e Tecnologia dei Plasmi CNR MI (ENEA_CNR))   ()
10:30 IR imaging - Xavier Courtois (CEA) Marie-Helene Aumeunier (CEA)   ()
09:00
Group Discussion - Gloria Falchetto (CEA) (until 10:30) ()
09:00 Introduction - Gloria Falchetto (CEA)   ()
09:15 Scenario modelling - Dimitriy Yadykin (Chalmers VR) Luca Garzotti (CCFE)   ()
10:00 Edge/divertor modelling - Luca Balbinot (ENEA) Giulio Rubino (ENEA)   ()
11:00
Group Discussion - Gloria Falchetto (CEA) (until 12:30) ()
11:00 Fast particle modelling - Antti Snicker (VTT (FinnFusion)) Philipp Lauber (IPP)   ()
11:30 Disruption modelling - Fabio Villone (ENEA_Frascati)   ()
12:00 Runaway modelling - Jakub Caloud (IPP.CR) Oliver Linder (MPG)   ()
PM
14:00
Plenary Session - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano) (until 16:00) ()
14:00 Welcome by the WPSA project leader - Dr Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano)   ()
14:15 WPSA programme - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano)   ()
15:00 JT-60SA in the EUROfusion programme - Volker Naulin (EFDA-JET)   ()
15:15 The JT-60SA Experiment Team - Jeronimo Garcia (CEA)   ()
15:30 F4E in JT-60SA - Enrico Di Pietro (JT60SA)   ()
16:15
Plenary Session -Dr Gerardo Giruzzi (CEA) (until 18:15) ()
16:15 Status of EU enhancements - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano)   ()
16:45 Summary of the FP8 Modelling work - Gloria Falchetto (CEA)   ()
17:15 Summary of the FP8 Operations work - Dr Emmanuel Joffrin (CEA)   ()
17:45 EU activity in the Integrated Commissioning phase - Emmanuel Joffrin (CEA) Gianmaria De Tommasi (CREATE) Dr Eva Belonohy (CCFE)   ()
14:00
Group Discussion - Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT) (until 17:00) ()
14:00 Commissioning and operation of current enhancement projects - Dr Eva Belonohy (CCFE) Christian Day (KIT)   ()
15:00 Remote access architecture - Gianmaria De Tommasi (CREATE) Frederic Imbeaux (CEA) Christoph Fuchs (IPP)   ()
15:30 Phase Contrast Imaging - Stefano Coda (EPFL)   ()
16:00 Commissioning and Operation of Enhancements - Dr Eva Belonohy (CCFE) Peter Lang (IPP Garching) Tamas Szepesi (Centre for Energy Research)   ()
16:00
Group Discussion - Gloria Falchetto (CEA) (until 17:00) ()
16:00 Turbulence modelling - Aylwin Iantchenko (EPFL)   ()
16:30 MHD modelling and control - Rui Coelho (IPFN-IST) Leonardo Pigatto (Consorzio RFX) Shimpei FUTATANI (CIEMAT)   ()
14:00
Group Discussion - Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT) (until 14:30) ()
14:00 Ultra-fast Reflectometry - Christine Bottereau (CEA) Frederic Clairet (CEA)   ()
14:00
Group Discussion -Dr Eva Belonohy (CCFE) (until 15:30) ()
14:00 ECWC - Dr Tom Wauters (LPP-ERM/KMS)   ()
14:30 EDICAM - Tamas Szepesi (Centre for Energy Research)   ()
15:00 Camera Tomography - Jordan Cavalier (IPP.CR)   ()
16:00
Group Discussion - Gloria Falchetto (CEA) (until 17:30) ()
16:00 Equilibrium control - Gianmaria De Tommasi (CREATE)   ()
16:30 Real-Time networks and experts - Ondrej Ficker (IPP-CR) Dr Eva Belonohy (CCFE)   ()
17:00 Disruption prediction tools - Fotis Bairaktaris (NCSRD) Jesus Antonio Vega Sanchez (CIEMAT) Michela Gelfusa (ENEA)   ()
13:00
Group Discussion - Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT) (until 14:00) ()
13:00 Commission and Operation of Enhancement Projects - Mathias Dibon (IPP) Roberto Pasqualotto (Consorzio RFX) Marco Valisa (ENEA-RFX) Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT)   ()
14:00
Closed Session - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano) (until 16:00) ()
13:30
Plenary wrap-up session - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano) (until 15:15) ()
13:30 Introduction - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano)   ()
13:45 Planning - Code Management - Gloria Falchetto (CEA)   ()
14:15 Planning - Enhancements - Juan Ayllon-Guerola (CIEMAT)   ()
14:45 Planning - Operations - Dr Eva Belonohy (CCFE)   ()
15:30
Plenary wrap-up session - Eva Belonohy (CCFE) (until 17:15) ()
15:30 Remote participation - Gianmaria De Tommasi (CREATE)   ()
16:00 JT-60SA International Fusion School - Dr Gerardo Giruzzi (IRFM, CEA/Cadarache, Bat. 513)   ()
16:30 Discussion - Carlo Sozzi (ENEA ISTP-CNR Milano)   ()